IDEA - pomysł

374cm szerokości pomiędzy ścianami i cztery kondygnacje. Dokładnie tyle miejsca na ukształtowanie wnętrza mieszkania dla czteroosobowej rodziny miał do zaoferowania ten nietypowy budynek. Wypełnia on wąską przestrzeń pomiędzy dwoma budynkami na warszawskim Żoliborzu.

Koncepcja

Parter budynku, który pełnił funkcję garażu i piwnicy został zamieniony w hol wejściowy i zlokalizowaną od strony ogrodu pracownię fotograficzną inwestora. Ponieważ poziom budynku tej kondygnacji znajdował się ok 1,5 poniżej poziomu terenu, został on od strony pracowni (ogrodu) obniżony w formie tarasów. Dzięki temu pracownia mogła zostać wyposażona w duże przeszklenia i bezpośrednie wyjście do ogrodu.
Kolejny poziom budynku, powiększony o oranżerię w miejscu dawnego dachu nad garażem, został pozbawiony dużej części elewacji. Zabieg ten miał na celu powiększenie przestrzeni tego poziomu budynku i powiązaniu oranżerii z wnętrzem. Wynik tej decyzji pozwolił zmieścić na tym poziomie kuchnię, jadalnię i salon. Oranżeria dodatkowo pozwoliła wprowadzić do wnętrza dużo światła.
Kolejną ingerencją pozwalającą powiększyć powierzchnię użytkową budynku była ingerencja w dachu budynku. Od części ogrodu został on podniesiony, dzięki czemu można było na dawnym poddaszu zlokalizować sypialnię i garderobę właścicieli. Część dachu, od strony ulicy została zdemontowana i zamieniona na taras. Ten zabieg pozwolił uzyskać intymną przestrzeń z widokiem na starą zabudowę Żoliborza. Ostatnia ingerencja w dach miała na celu doświetlenie jedno biegowej klatki schodowej spinającej wszystkie cztery kondygnacji budynku. W tym celu został zaprojektowany nad całą powierzchnią schodów świetlik.
Ostatnim elementem koncepcji jest zamykający część ogrodową pawilon. Poza funkcją rekreacyjną pozwala on uzyskać intymną przestrzeń rozpostartą pomiędzy nim, a budynkiem.

Realizacja

We wnętrzach budynku zachowano i wykorzystano w maksymalnym stopniu oryginalną tkankę budynku. Oczyszczone z tynku ściany zostały uzupełnione i pomalowane na biało. Istniejące drewniane schody zostały wyeksponowane przez likwidację zamykających je wcześniej ścianę i oddzielone od otwartej przestrzeni budynku ażurową balustradą. Pierwotne wykończenie stopni zostało oczyszczone i zabezpieczone bezbarwną powłoką. Nowe elementy stalowych wzmocnień konstrukcji budynku zostały wyeksponowane i zostawione w swoim naturalnym kolorze i fakturze. Tak powstała baza dla wnętrz została uzupełniona o nowe elementy, które miały na celu wpisać się dyskretnie w zastałą przestrzeń. Zabiegi te maiły na celu wyeksponowanie walorów zastanej przestrzeni z jej oryginalnymi fakturami, rozwiązaniami materiałowymi i związanymi z tym niedoskonałościami.

Kategoria: wnętrza

Inwestor: prywatny

Lokalizacja: Warszawa - Żoliborz

Rok: 2015

Status: projekt zrealizowany