IDEA - pomysł

Ukrycie kubatury budynku i wkomponowanie go w otoczenie było głównym pomysłem na ukształtowanie architektury tego obiektu. W tym celu kubatura budynku została wkomponowana w skarpę opadającą w stronę jeziora. Otaczający krajobraz jest pofalowany. Dzięki temu budynek częściowo zniknął i zatarła się granica pomiędzy nim, a otoczeniem. Typ roślinności na otaczającym terenie i zielonym dachu budynku niczym się nie różni.
Otwarcie wnętrz w stronę tafli jeziora było oczywiste. Aby je spotęgować budynek ma układ liniowy, równoległy do brzegu jeziora. Pozwala to otworzyć na atrakcyjny widok wszystkie wymagające tego pomieszczenia i funkcje.
Budynek stanowi barierę dla widoku z zewnątrz w stronę jeziora. Aby zniwelować ten efekt powstał pomysł na utworzenie centralnego, łagodnie opadającego placu, który pod nadwieszoną nad nim częścią budynku otwiera sią na jezioro. Nadwieszona nad placem bryła restauracji ma za zadanie stworzyć ramę dla powstałego widoku. Nadwieszenie ma również subtelnie zaznaczyć granicę pomiędzy ogólnie dostępnym przedpolem budynku, a terenem części rekreacyjnej budynku, znajdującej się pomiędzy nim, a brzegiem jeziora.

Koncepcja

Poza budowa nowej zabudowy wkomponowanej w skarpę brzegu jeziora, zakres koncepcji obejmuje również adaptację do nowej funkcji istniejących, zrujnowanych zabudowań folwarku, dworu i gorzelni. Wraz z zachowanym założeniem parkowym oraz budową nowego kompleksu fotelowo konferencyjnego stanowić będą one uzupełniający się funkcjonalnie kompleks.
Historyczne budynki zostały odrestaurowane i uzupełnione o nową tkankę. Wszystkie relikty oryginalnej zabudowy dające się zachować zostały wyeksponowane i zestawione z nową tkanką budynków.
Nowe elementy zabudowy nie powielają i udają oryginału. Są współczesne, lecz podporządkowane, skalą, kolorystyką i rozwiązaniami materiałowymi zabudowie historycznej.
Nowy kompleks hotelowy nie nawiązuje formą do sąsiedniej adaptowanej zabudowy.
Ponieważ skala nowego budynku mogłaby przytłoczyć sąsiednią zabudowę cały budynek został wkomponowany w skarpę brzegu jeziora. Od strony wejściowej budynek jest prawie niewidoczny. Naturalna zieleń, powielając pofalowany krajobraz została wprowadzona na dach budynku. Od strony jeziora budynek w formie przeszklonych pasm poszczególnych kondygnacji otwiera się całkowicie na taflę jeziora. Poszczególne poziomy zostały wycofane i przekrzywione względem siebie, co miało na celu rozbicie bryły i utworzenie poziomych tarasów wprowadzających na nie zieleń i funkcje rekreacyjne obiektu. Ten zabieg ma również na celu zatarcie granicy przejścia budynku w naturalne otoczenie.
Jedynym wyeksponowanym elementem założenia jest opadający w stronę jeziora plac wejściowy i nadwieszona nad nim przeszklona część holu i restauracji budynku. Plac nawiązując wykończeniem do tradycyjnych zachowanych posadzek placu folwarku został wykończony brukiem z kamieni polnych zalegających na pobliskich polach.

Kategoria: USŁUGOWE

Inwestor: prywatny

Lokalizacja: Krzynki

Rok: 2019

Status: projekt koncepcyjny