IDEA - pomysł

Pomysł polegał na otworzeniu przestrzeni wnętrza domu na atrakcyjny widok i jednoczesnym, dyskretnym odizolowaniu się od zabudowy sąsiedniej. W tym celu od północno wschodniej strony budynku została ukształtowana skarpa. Dyskretnie izoluje ona budynek od sąsiadów i pozwala skomunikować ogród z tarasem na dachu. Dzięki południowo zachodniej ekspozycji uzupełnia przestrzeń ogrodu o widok na atrakcyjną, sąsiadującą z działką zieleń.
Forma budynku została podporządkowana opisanej wcześniej zasadzie przy jednoczesnym stworzeniu budynku energooszczędnego.

Koncepcja

W celu otworzeniu wnętrz domu na atrakcyjny widok z jednoczesnym odizolowaniem się od położonej po północno wschodniej stronie zabudowy, od północno wschodniej strony budynku został ukształtowany łagodny nasyp.
Skarpa pozwala odizolować się od zabudowy sąsiedniej, jednocześnie tworząc od strony ogrodu łagodnie podnoszącą się płaszczyznę ogrodu. Pozwoliło to zmienić nieatrakcyjny widok w nasłonecznioną płaszczyznę zieleni uzupełnioną naturalną roślinnością.
Ukształtowana skarpa ogrodu pełni jeszcze jedno rolę. Pozwala dostać się na zlokalizowany na dachu taras. Taras został pokryty taką samą roślinnością jak reszta ogrodu.
W celu uniknięcia zbytniego nasłonecznienia i przegrzewania się wnętrz elewacja budynku została zacieniona nadwieszeniem tarasu i uzupełniona o przesuwne, ażurowe ekrany.
Takie ukształtowanie bryły pozwala w lecie uniknąć zbytniego nasłonecznienia i przegrzania wnętrza. W zimie natomiast, kiedy słońce jest niżej nad linią horyzontu, może ono doświetlić wnętrze domu.
Od strony północnej i wschodniej budynek został domknięty i dobrze zaizolowany.
Funkcjonalnie budynek został podzielony na dwie strefy.
Zlokalizowaną na parterze, dzienną i zlokalizowaną na piętrze nocną.
Działka ze względu na specyficzną formę została podzielona na trzy strefy.
Strefę dojazdu, która formą ma przypominać polną drogę utwardzoną tłuczniem lub naturalnym brukiem.
Strefę parkowania w bezpośrednim sąsiedztwie strefy wejściowej budynku.
Oraz strefę ogrodową.

Budynek wyposażony jest w pompę ciepła, wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, system pasywnego chłodzenia i instalację fotowoltaiczną. Swoją formą wspomaga działanie tych instalacji. W skarpie od północy zlokalizowano czerpnię i gruntowy wymiennik ciepła.

Dach drugiej kondygnacji budynku został ukształtowany tak, aby kierunek i kąt nachylenia połaci był najbardziej optymalny dla zamontowanych na nim paneli fotowoltaicznych.
Elewacja od strony południowo zachodniej została wycofana pod nadwieszenie tarasu i uzupełniona przesuwnymi ekranami. Mają one na celu pełnić dodatkową osłonę przed wiatrem i nadmiernym nasłonecznieniem wnętrza.

Od północy budynek został pozbawiony dużych okien. Ściany z tej strony budynku zostały też zaprojektowane, jako grubsze i wyposażone w dodatkowa warstwę izolacji.
Budynek został zaprojektowany z naturalnych materiałów w swoich naturalnych barwach i fakturach.

Kategoria: JEDNORODZINNE

Inwestor: prywatny

Lokalizacja: Kawęczynek

Rok: 2020

Status: projekt w trakcie realizacji