IDEA - pomysł

Pomysł na zabudowę tego osiedla polegał na wyraźnym podzieleniu na trzy strefy schematu zabudowy.
Od otwartej, ogólnodostępnej, pozbawionej płotów, wspólnej strefy komunikacyjnej.
Poprzez wnętrza domów.
Do prywatnych części ogrodów.
Typowym problemu dla tego typu założenia jest długi, monotonny ciąg komunikacyjny. W celu złagodzenia tego problemu cała przestrzeń wzdłuż wewnętrznej drogi została pozbawiona ogrodzeń. Dzięki otwarciu przez wyeliminowanie płotów przestrzeń ciągu komunikacyjnego osiedla została poszerzona do ponad 20m szerokości. Pozwoliło to częściowo zatrzeć granicę pomiędzy posesją każdego z domów, a wspólną strefą komunikacyjną osiedla. Temu zabiegowi przyświecała nadzieja, że powstanie przestrzeń wspólna, bardziej przyjazna i oswojona. Służące nie tylko przemykaniu się samochodem do najbliższej bramy osiedla, lecz również ożywieniu przestrzeni wejściowej domów, pozwalającej traktować ją, jako wspólną, bardziej przyjazną dla użytkowników.
Założenie składa się z dwóch podstawowych typów dwulokalowych budynków. Dwa typu budynków zostały zróżnicowane na kolejne trzy, różniące się od pierwowzorów rozmieszczeniem okien, loggii i tarasów.
Wszystkie te zabiegi miały na celu uniknięcie powtarzalności zabudowy ograniczonej typowym wymogiem uzyskania maksymalnego możliwego do uzyskania współczynnika PUM.

Koncepcja

Zespół budynków mieszkalnych jednorodzinnych na typowej długiej działce Warszawskiej Białołęki. W celu wyeliminowania typowego problemu dla tego typu założenia, główny, monotonny ciąg komunikacyjny założenia został pozbawiony ogrodzeń od strony frontów budynków. Dzięki takiemu zabiegowi wyeliminowano długą, ograniczoną z obu stron nieprzyjazną przestrzeń wewnętrznej ulicy. Dzięki otwarciu przez wyeliminowanie płotów przestrzeń komunikacji osiedla została poszerzona do ponad 20m szerokości. Pozwoliło to uzyskać bardziej przyjazną przestrzeń gdzie zaciera się granica pomiędzy posesją każdego z domów, a wspólną przestrzenią komunikacyjną osiedla. Temu zabiegowi przyświecała nadzieja, że powstanie przestrzeń wspólna, bardziej przyjazna i oswojona. Służące nie tylko przemykaniu samochodem do najbliższej bramy osiedla lecz również ożywieniu przestrzeni wejściowej domów, pozwalającej traktować ją jak przestrzeń wspólną sprzyjającą nawiązywaniu relacji pomiędzy jej użytkownikami.
Założenie składa się z dwóch podstawowych typów dwulokalowych budynków. Każdy z typów został zróżnicowany na kolejne trzy różniące się od pierwowzoru rozmieszczeniem okien, loggi i tarasów.
Wszystkie te zabiegi miały na celu uniknięcie powtarzalności zabudowy ograniczonej typowym wymogiem uzyskania maksymalnego możliwego do uzyskania współczynnika PUM.

Realizacja

Kategoria: MIESZKANIOWE - JEDNORODZINNE

Inwestor: FIRMA BUDOWLANA ANTCZAK

Lokalizacja: Warszawa - Białołęka

Rok: 2020

Status: projekt w trakcie realizacji