IDEA - pomysł

Inwestycja obejmuje przebudowę i nadbudowę istniejącego budynku położonego przy rynku w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Istniejący budynek wypełnia w całości teren działek, na których jest usytuowany.
Pomysł na przebudowę i nadbudowę Kamienicy Lichtsona przy rynku w Kazimierzu Dolnym polegał na rozbiciu bryły budynku nawiązującym do pierwotnego podziału działek oraz dyskretnym wpisaniu w istniejącą bryłę kolejnej kondygnacji ukrytej pod podwyższonym dachem. Zabieg ten miał na celu przywrócenie skali podziału elewacji budynku, do skali podziału kamienic otaczających rynek. Pozwolił też na wykorzystanie potencjału, jaki dawała pusta przestrzeń ukryta za wysoką attyka od strony rynku.
Projekt powstał dzięki zaproszeniu do współpracy przez Grupę 5 Architekci.
Pierwszy obiekt w miejscu obecnej kamienicy powstał prawdopodobnie ok. 1618 r. Jako pierwszy przedstawił go na akwareli Zygmunt Vogel w 1794 r. Do początku wieku XX obiekt był kilkukrotnie przebudowywany tracąc portyk, ale zachowując bryłę zewnętrzną. Obecny wygląd oraz podział kamienica uzyskała po roku 1922 r., w wyniku zespolenia trzech przylegających do siebie budynków.
W projekcie nadbudowy i przebudowy kamienicy „Apteki Lichtsona” na budynek mieszkalny wielorodzinny z lokalem użytkowym o funkcji restauracyjnej przyjęto zasadę, aby w maksymalnym stopniu zachować istniejącą tkankę budynku. Na tyle na ile pozwala na to nowa funkcja, konstrukcja, stan techniczny budynku oraz wytyczne wynikające z zaleceń ekspertyz, projekt wykorzystuje, zachowuje i eksponuje relikty historyczne istniejącego budynku.

Koncepcja

Główna bryła budynku została podzielona, co w szczególności od strony ul. Nadwiślańskiej pozwoliło na zmianę proporcji elewacji budynku i rozbiciu na trzy części nawiązujące do pierwotnego podziału własnościowego. Budynek został podwyższony o kondygnację mieszkalną z antresolą. Było to możliwe dzięki istniejącej od strony rynku wysokiej attyce ukrywającej za sobą niewykorzystaną pustą przestrzeń. Jednym wielu wymogów konserwatora zabytków było takie wkomponowanie nowej kubatury budynku w istniejącą bryłę, aby w szczególności od strony rynku elewacja budynku nie została w najmniejszym stopniu zmieniona. Jedyna zmiana tej części bryły polegała na wyrównaniu poprzez podniesienie i kontynuację attyki od strony ul. Nadwiślańskiej. Projekt przewidywał adaptację do celów restauracyjnych atrakcyjne piwnice i parter budynku. Pozostałe kondygnacje zostały przeznaczone na apartamenty mieszkalne. Projekt nie został zrealizowany.
Projekt uzyskał wszystkie wymagane prawem zgody budowlane, w szczególności pozwolenie na wykonanie robót budowlanych przy zabytku wydane przez Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz pozwolenie na budowę wydane przez Starostwo Powiatowe w Puławach.

Kategoria: MIESZKANIOWE - USŁUGOWE

Inwestor: prywatny

Lokalizacja: Kazimierz Dolny nad Wisłą

Rok: 2015

Status: projekt nie zrealizowany

Autorzy: GRUPA 5 ARCHITEKCI

Zespół projektowy:

GRUPA 5 ARCHITEKCI + GGP ARCHITEKCI