IDEA - pomysł
Podczas pierwszej wizyty na działce inwestor postawił warunek. Budynek ma zostać zaprojektowany tak, aby nie była konieczna wycinka żadnego drzewa. Ogród działki miał pozostać w swej naturalnej formie z zachowaniem naturalnej roślinności. W centralnej części działki było wystarczająco miejsca, aby wkomponować w nią zwartą bryłę budynku. Wyzwaniem stało się jednak znalezienie miejsca na część gościnną, sporych rozmiarów garaż oraz zaprojektowanie budynku tak, aby drzewa rosnące w bezpośrednim sąsiedztwie budynku miały szansę przetrwać.
Uzupełnieniem wymagań inwestora dotyczącym zieleni była prośba, aby budynek przy swojej konserwatywnej formie mógł się maksymalnie otwierać na otaczającą go atrakcyjną zieleń. Z drugiej strony, w razie potrzeby powinien pozwalać na dużą intymność i odizolowanie od otoczenia. Tak powstał pomysł, aby bryłę budynku wpisać w powtarzalny i uzupełniający się nawzajem moduł okien i okiennic. Dzięki takiemu założeniu budynek w razie potrzeby można zamykać lub otwierać na otaczającą go przestrzeń.
Realizacja
Budynek został zrealizowany przy wykorzystaniu naturalnych i tradycyjnych materiałów.
Kamień, drewno, patynowana blacha i naturalny cementowo wapienny tynk mają sprawić, aby budynek z czasem nabierał naturalnej patyny.
Wszystkie elementy są w pełni funkcjonalne. Okiennice nie są dekoracją. Zgodnie ze swoim pierwotnym przeznaczeniem służą do ograniczania ilości światła dostającego się do wnętrza budynku i zachowania w razie potrzeby pełnej intymności wnętrz wyposażonych w duże okna.
To samo dotyczy okien. Ich nawiązująca do skrzynkowej konstrukcja i podziały są prawdziwe. Szprosy nie są przyklejane na szyby, lecz stanowią rzeczywistą konstrukcję podziału przeszkleń okien.
Bryła została wpisana w zachowaną zieleń działki. Udało zachować się wszystkie drzewa przez odpowiednie wkomponowanie budynku w wolną przestrzeń pomiędzy nimi.