IDEA - pomysł

Film

Forma

Funkcja

DZIAŁKA – UWARUNKOWANIA – OGRANICZENIA
Obszar możliwy do zabudowy został oznaczony kolorem czerwonym. Uwzględnia on ograniczenia wynikające z zapisów MPZP oraz uwarunkowania związane z sąsiednią zabudową.
KSZTAŁTOWANIE – KUBATURY
Obszar możliwy do zabudowy został wypełniony kubaturą przyszłego budynku. Wszystkie funkcje towarzyszące, infrastruktura, garaż i części rekreacyjne zostały zlokalizowane na kondygnacji poniżej poziomu terenu. Część nadziemna wypełnia możliwą do zagospodarowania przestrzeń, dzięki czemu może otwierać się na wewnątrz ukształtowane patio – ogród i otwarcie widokowe w stronę skarpy działki. Ten zabieg pozwala też na odizolowanie się od stref zewnętrznych.
FUNKCJA – LOKALE
Główna bryła budynku została podzielona na cztery niezależne lokale. Zostały one ułożone z separacją poziomą i pionową w sposób pozwalający na otwarcie się ich w stronę otwarcia widokowego – skarpa działki oraz wewnętrznego patio – ogrodu i własnych tarasów.
FUNKCJA – STREFY
Wszystkie funkcje części nadziemnej i podziemnej zostały ukształtowane tak, aby zachowały swą niezależność z jednoczesnym łatwym skomunikowaniem ich pomiędzy sobą. Części wspólne, techniczne i uzupełniające zostały usytuowane tak, aby stanowiły dodatkowy bufor pomiędzy wnętrzem założenia, a otoczeniem.
IZOLACJA
Ważnym elementem estetycznym i funkcjonalnym jest zewnętrzna mobilna część elewacji. Utworzona z przesuwnych, uchylnych lub otwieralnych elementów pozwala świadomie kontrolować otwarcie stref wewnętrznych budynku na otoczenie zewnętrzne. Dodatkowo pozwala na kontrolę w dopływie światła, zacieniania wnętrz, tarasów oraz ochronę przed wiatrem i hałasem.
ZIELEŃ
Wszystkie wewnętrze patia, dziedzińce i tarasy zostały zagospodarowane w formie ogrodów. Pozwalają one dodatkowo utworzyć intymne przestrzenie przyporządkowane do poszczególnych lokali oraz stref wspólnych stanowiących łącznik z częścią ogrodową i skarpą Jeziorka Wilanowskiego.
OTWARCIA – WIDOKI
Dzięki odpowiednio ukształtowane funkcji wszystkie lokale mają otwarcia w stronę ogrodu i Jeziorka Wilanowskiego. Część rekreacyjna zlokalizowana na poziomie poniżej terenu otwiera się poprzez odpowiednio ukształtowaną skarpę, patio i okalającą je przeszkloną fasadę. Lokale parteru wysunięte w głąb części ogrodowej mają niczym niezakłócony widok. Lokale piętra dzięki odpowiednio ukształtowane bryje antresol lokali poziomu „0” i ukształtowanym nad poziomem parteru tarasom również otwierają się w stronę Jeziorka Wilanowskiego. Lokalizacja na poziomie +1 jest rekompensowana bardziej atrakcyjnym widokiem sięgającym tafli jeziorka.
KOMUNIKACJA
Komunikacja pomiędzy strefami prywatnymi i wspólnymi została ukształtowana w poziomie, głównie na kondygnacji poniżej poziomu terenu. Kondygnacja pionowa w postaci wewnętrznych schodów i wind jest zarezerwowana tylko dla lokali prywatnych. Poza komunikacją poziomą, wymagającą wyjścia z każdego z lokalu, wspólna komunikacja została wyeliminowana. Każdy lokal jest w pełni samodzielny i nie wymaga korzystania ze stref wspólnych w celu dostania się do jego wnętrza lub do którejkolwiek jego części.

OGÓLNE ZASADY KSZTAŁTOWANIA BRYŁY I WYPOSAŻENIA
Bryła budynku powinna zostać ukształtowana tak, aby w maksymalnym stopniu wykorzystywała uwarunkowania klimatyczne i przyrodnicze występujące wokół budynku i na działce.
Do jej wykończenia należy wykorzystać maksymalnie dużo materiałów naturalnych takich jak kamień, drewno, silikaty, wełna mineralna, a także beton.
Do realizacji budynku i jego otoczenia najlepiej stosować naturalne lokalne materiały i roślinność z jego otoczenia.
Posadowienie powinno być realizowane na płycie fundamentowej pozwalającej zachować ciągłość izolacji termicznej budynku oraz dającej możliwość jej wykorzystania, jako systemu grzewczego i kumulującego energię. W zależności od pory roku kumulowana energia dotyczyć powinna ciepła lub chłodu.
Bryła budynku tak jak i główna elewacja powinny zostać zaprojektowane z odpowiednio ukształtowanymi nadwieszeniami, wycofaniami, zewnętrzną mobilną elewacją oraz wewnętrznymi patiami i tarasami.
Ich głównym celem będzie zapewnienie latem cienia, natomiast w zimie zapewnienie dostępu światła od nisko wędrującego po horyzoncie słońca.
Ze względu na lokalizację działki główne otwarcia budynku powinny zostać skierowane w stronę wewnętrznego patio i w stronę skarpy działki.
Funkcja wszystkich lokali budynku powinna zostać zbudowana wokół wewnętrznego patio, ukształtowanego w formie ogólnodostępnego ogrodu.
Budynek powinien otwierać się do wnętrza, a zostać domknięty na zewnętrz. Taki układ pozwoli zachować intymność wszystkich lokali oraz pozwoli wspomagać efekt kumulacji energii słonecznej w masywnych pełnych ścianach.
Strefy prywatne i otwarcia widokowe poszczególnych lokali powinny zostać ukształtowane tak, aby nie otwierały się na siebie. Dzięki temu każdy z lokali będzie miał zachowaną strefę intymną.
Strefy intymne uzupełnione zostaną strefą wspólną w postaci wewnętrznego patio. Tak ukształtowana funkcja pozwoli strefować i dzielić przestrzenie wewnątrz budynku i działki na obszary o różnym stopniu dostępności da użytkowników i gości.
Na dachu budynku zwrócone w stronę południową powinny zostać zlokalizowane panele instalacji fotowoltaicznej.
Jako uzupełnienie instalacji fotowoltaicznej można przewidzieć w przyszłości montaż 2-3 małych przydomowych, cylindrycznych turbin wiatrowych.
Budynek obowiązkowo powinien zostać wyposażony w system wentylacji mechanicznej. Systemowi wentylacji przyświecać powinna zasada maksymalnej możliwej do uzyskania szczelności budynku.
Instalacja ta może (nie musi) być wspomagana przez gruntowy wymiennik ciepła w celu schłodzenia powietrza zewnętrznego przed dostaniem się do rekuperatora. W okresie zimowych zasada ta działa w odwrotny sposób pozwalając podnieść nieco dostarczanego z zewnątrz powietrza poprzez odzyskanie ciepła z gruntu.
Otoczenie domu powinno być uzupełnione przez nasadzenia głównie z drzew liściastych, które w lecie dają cień, a w zimie po utracie liści zapewniają dostęp światła chroniąc jednocześnie przed wiatrem.
Budynek powinien osiągnąć standard parametrów przegród na poziomie minimum NF40. Dotyczy to zarówno parametrów izolacji przegród w tym okien i drzwi jak i szczelności budynku.
Elementy struktury budynku powinny zostać wykonane z gęstych, ciężkich materiałów pozwalających na kumulację energii. Zapewni to budynkowi odpowiednio dużą pojemność i bezwładność energetyczną.
W zimie pozwoli to na kumulowanie ciepła. W lecie natomiast na kumulowanie chłodu.
System pozyskiwania energii powinien zostać oparty o gruntową pompę ciepła. Pozwoli to na efektywne ogrzewanie, przygotowanie ciepłej wody i chłodzenie budynku.
Wentylacja powinna być uzupełniona o efektywny odzysk ciepła z powietrza usuwanego z budynku (rekuperator) oraz o pasywne elementy magazynujące ciepło/chłód w okresie lato/zima.
Budynek powinien być oparty o maksymalny możliwy do uzyskania uzysk i odzysk energii z własnych źródeł odnawialnych.
Zamontowana na dachu (lub na gruncie) instalacja fotowoltaiczna powinna pozwolić na zbilansowanie rocznego zużycia energii ogrzewania, ciepłej wody, chłodzenia i energii elektrycznej.
Po południowej części dachu, elewacji lub tarasu powinna zostać zlokalizowana maksymalnie duża ilość paneli fotowoltaicznych i solarnych pozwalających na jak największą niezależność energetyczną budynku.
Panele mogą również stanowić element zacieniający elewację. Taki zabieg wymagał będzie wykonania lameli żaluzji w formie ogniw fotowoltaicznych.
System ogrzewania i chłodzenia powinien zostać przygotowany na rozwiązania smart i na elastyczne sterowanie w sieciach energetycznych przyszłości.
W budynku powinny zostać zastosowane płaszczyznowe elementy ogrzewania i chłodzenia.
Powinna zostać zachowana maksymalna możliwa do uzyskania szczelność budynku w celu prawidłowego i efektywnego funkcjonowania wentylacji mechanicznej.
W przypadku wykonania kominków o funkcji rekreacyjnej należy zadbać o wykorzystanie ich, jako dodatkowego źródła ciepła w postaci ścian kumulacyjnych pozwalających na odzyskanie i zmagazynowanie pochodzącego z kominka ciepła.
Należy zadbać o wykorzystanie wody deszczowej i wody szarej do celów gospodarczych.
Budynek powinien zostać uzupełniony o zewnętrzne mobilne ekrany/żaluzje/rolety. Poza funkcją zapewniającą intymność mieszkańcom pozwolą one w zależności od pory roku świadomie sterować ilością światła i temperatury wewnątrz budynku.
Należy również zwracać uwagę na radioaktywność materiałów. W szczególności spieków. Nie powinny one emitować więcej niż 180mrad / rok ani uwalniać radioaktywnego radonu.
Należy ograniczyć ilość stosowanych materiałów syntetycznych w celu nie przekraczania obciążenia ładunkami elektrostatycznymi. Ich maksymalna wartość tz. Tła nie powinna przekraczać 120 – 300 V/m.
Uwzględniając powyższe przede wszystkim Z A C H O W A Ć R O Z S Ą D E K ! ! !

PARAMETRY PRZEGRÓD
Budynek powinien posiadać docelowo parametry przegród na poziomie minimum NF40.
Okna minimum dwu komorowe (trój szybowe) o odpowiednim współczynniku przenikania. Koniecznie wyposażone w kołnierze uszczelniające i absorbery wilgoci, montowane w warstwie izolacji termicznej ściany tzw. ciepły montaż.
Należy stosować szkło niskoemisyjne ograniczające ilość przenikającego do wnętrza budynku promieniowania podczerwonego /cieplnego/ z jednoczesnym umożliwieniem przenikania do wnętrza promieniowania widzialnego /ilość światła/
Jak duże ma znaczenie standardu izolacyjności przegród i wyposażenia budynku obrazują poniższe dane określające % udział strat każdego elementu budynku:
• DACH – 25%-30%
• ŚCIANY – 20%25%
• WENTYLACJA (GRAWITACYJNA) – 20%-25%
• OKNA – 10%-15%
• PODŁOGA NA GRUNCIE – 7%-10%
• MOSTKI CIEPLNE – 5%-10%

PRZESŁANIANIE – ZACIENIANIE
Od strony południowej okna powinny zostać wyposażone w rolety / okiennice / żaluzje / „ BRISE SOLEI”….
Wszystkie elementy przesłaniające i zacieniające powinny być mobilne.
Otocznia budynku powinno być kształtowane świadomie w postaci nasadzeń odpowiednich gatunków drzew liściastych, które stanowią naturalną osłonę przed wiatrem i słońcem.
Mobilne elementy zacieniające będą pełniły jeszcze jedną ważną rolę. Będą zapewniać intymność dla wnętrz i części prywatnych tarasów i ogrodów.

ŹRÓDŁO CIEPŁA / CHŁODU
Budynek powinien zostać wyposażony w pompę/y ciepła z gruntowym wymiennikiem.
Pompa/y powinna/y być wspomagana/e energią elektryczna pochodzącą z własnej instalacji fotowoltanicznej zlokalizowanej na dachach antresol i tarasach kondygnacji +1.

EMITERY
Budynek powinien zostać wyposażony w niskotemperaturowe, płaszczyznowe ogrzewanie /podłogowe/ i chłodzenie /ściany. stropy, posadzki/
Chłodzenie pasywne z pompy ciepła, powinno być wspomagane w maksymalnym możliwym udziale przez energię elektryczną pozyskiwaną z ogniw fotowoltanicznych.

WENTYLACJA
System wentylacji powinien stanowić element większej całości składającej się na poprawnie funkcjonujący budynek.
W skład systemu powinny wchodzić:
Kolektory słoneczne.
Odpowiednia izolacja termiczna budynku.
Odpowiednie okna /niskoemisyjne, trójszybowe/.
System wentylacji /nawiew, wywiew/ uzupełniany w miarę potrzeb o moduł chłodzący.
Rekuperator.
Wymiennik gruntowy.
Okap/y kuchenny/e powinny posiadać własny, niezależny system wywiewny z jednostką napędową. Pozwoli to na uzyskanie odpowiedniej mocy oraz uniknięcie hałasu pochodzącego z wydajnego wentylatora. Pomimo niezależnej instalacji wentylacja mechaniczna domu powinna uwzględniać funkcjonowanie okapu poprzez odpowiednią kompensację.

KANALIZACJA SANITARNA
Budynek powinien zostać podłączony do sieci zewnętrznej wg. warunków przyłączeniowych określonych przez gestora sieci.

G W C
Czerpnia instalacji wentylacji mechanicznej powinna zostać zlokalizowana w zacienionym miejscu po północnej stronie działki/domu. Dobrym rozwiązaniem jest wykonanie dwóch kanałów. Jeden, „krótki” montowany na dachu lub w elewacji budynku w pobliżu pomieszczenia technicznego. Drugi prowadzony pod powierzchnią działki na głębokości min 1m p.pt. Ten kanał powinien rozpoczynać się w gruntowym wymienniku ciepła.
GWC wykonany, jako:
Rurowy, w którym przepływające powietrze nie ma bezpośredniego styku z gruntem i jest od niego oddzielone ścianką kanału tzw. przeponą. Najprostszym w wykonaniu Gruntowym Wymiennikiem Ciepła jest po prostu rura z tworzywa sztucznego o długości 40-60 metrów ułożona pod ziemią.
Jej minimalna średnica powinna być równa lub większa średnicy króćca montażowego centrali wentylacyjnej. Zastosowanie rury o przekroju nieco większym niż króćce montażowe rekuperatora spowoduje wolniejszy przepływ powietrza przez Gruntowy Wymiennik Ciepła a co za tym idzie nieznaczne zwiększenie jego sprawności – powietrze lepiej ogrzeje się zimą oraz mocniej schłodzi latem. Jeżeli natomiast zastosuje się zbyt małą średnicę rur, znacznie wzrosną opory przepływu powietrza przez wymiennik a co za tym idzie jego skuteczność znacznie spadnie. Niestety często tzw. „fachowcy” proponują inwestorom wykonanie GWC z rur o średnicy 80 czy 100 mm argumentując to niższą ceną. Jednak niezależnie od wielkości i typu centrali wentylacyjnej, ze względu na olbrzymie opory wymiennik tego typu nie będzie on działał. Najprostszą formą GWC rurowego jest prosta rura o odpowiedniej długości, dobranej do potrzeb konkretnego budynku zakopana pod ziemią. Niestety nie na każdej działce istnieje możliwość zakopania ok. 60 mb rury w prostym odcinku. W takiej sytuacji wykonuje się GWC w postaci rury łamanej (w kształcie litery “S” lub “U”), kilku rur równoległych zebranych następnie w jedną lub w postaci drabinki. Należy w takim przypadku unikać zagięć pod kątem 90° i do montażu używać kolanek 45°, aby uniknąć oporów w przepływie powietrza. Tego typu instalacja jest nieznacznie droższa ze względu na koszt kolanek, ale daje możliwość ułożenia instalacji na stosunkowo niedużej powierzchni. O kształcie wymiennika za każdym razem powinien decydować, znający się na rzeczy wykonawca. Każde, bowiem załamanie rury generuje dodatkowe opory przepływu, co ma olbrzymi wpływ na późniejsze działanie GWC. Bez względu na kształt ułożonej rury zawsze jest ona zakończona czerpnią zabezpieczoną siatką chroniącą przed insektami i gryzoniami. Niekiedy czerpnię wyposaża się dodatkowo w filtr, którego zadaniem jest oczyszczanie zasysanego powietrza. GWC rurowe można wykonać z antybakteryjnej rury PVC, posiadającej dodatkowo właściwości bakterio- i grzybobójcze zabezpieczające GWC przed namnażaniem się w jego wnętrzu niepożądanych gości. Niestety takie rozwiązanie znacznie podnosi koszty całej inwestycji. Nie jest też jednoznacznie stwierdzone czy w warunkach panujących w wymienniku (brak dostępu światła, stała temperatura) namnażanie drobnoustrojów chorobotwórczych w ogóle może mieć miejsce.

INSTALACJA ELEKTRYCZNA
Główne źródłem energii elektrycznej stanowić będzie przyłącze energetyczne do sieci zewnętrznej. W maksymalny sposób powinno ono być uzupełnione o dodatkowe źródła energii z OZE.
Ilość paneli instalacji PV powinna w maksymalnie dużym stopniu być wykorzystywana do potrzeb funkcjonowania urządzeń i instalacji zamontowanych w budynku.
Nadwyżki energii oddawane do sieci w celu pozyskania z niej energii na korzystnych zasadach rozliczeń.
Oświetlenie budynku jego otoczenia i pomieszczeń powinno pochodzić z energooszczędnych źródeł. Źródeł takich jak diody LED zapewniających zmniejszenie zużycia energii w stosunku do tradycyjnych emiterów nawet o 80%
Energooszczędne źródła światła powinny być dodatkowo wspomagane automatyką domową pozwalającą na racjonalne zużycie energii.
Automatyka domowa może dostosować ilość światła z zamontowanych źródeł do zmieniającego się natężenia światła naturalnego oraz wykryć obecność użytkowników budynku w danym pomieszczeniu.
Zewnętrzne ekrany, rolety, okiennice mogą być w tej samej instalacji automatycznie sterowane za pomocą odpowiednich sterowników automatycznych.

INSTALACJA WODY
Podstawowym źródłem wody powinna być woda z sieci miejskiej. Studnia wiercona powinna stanowić rezerwę do celów gospodarczych.
Niezależnie od źródła pozyskania wody tj. wodociąg, studnia, woda powinna podlegać uzdatnianiu przy pomocy filtrów węglowych. Instalacja wodociągowa wody pitnej powinna stanowić oddzielny system instalacji budynku. Wszystkie urządzenia potrzebujące jej do prawidłowego funkcjonowania, jak zmywarka, pralka, instalacja ogrodowa, powinny posiadać własną instalację wykorzystującą oczyszczoną i uzdatnioną wodę szarą i deszczową.
Instalacja odzysku wody szarej i deszczowej powinna zostać wykorzystana głównie do celów gospodarczych i pielęgnacji ogrodu oraz po odpowiednim uzdatnieniu wykorzystywana do prania, obsługi toalet, zlewu, zmywarki itp.
System taki może być uzupełniony o instalację odzysku i wykorzystania do ponownych celów tzw. wody szarej. Taka instalacja oczyszcza mechanicznie i biologicznie wodę i pozwala na jej ponowne wykorzystanie.
Woda szara powinna być odzyskiwana dzięki zastosowaniu tzw. kanalizacji dualnej, która pozwala odseparować ścieki odprowadzane do kanalizacji od wody szarej uzdatnianej i wykorzystywanej ponownie.
W celu wykorzystania wody szarej oraz odzysku wody deszczowej budynek wyposażony w dwie instalacje wodne. Jedna dla wody pitnej. Druga dla wody do celów gospodarczych.

Kategoria: WIELORODZINNE

Inwestor: prywatny

Lokalizacja: Wilanów Warszawa

Rok: 2021

Status: projekt koncepcyjny - konkursowy